Żylaki kończyn dolnych

Żylaki to widoczne, trwałe, odcinkowe rozszerzenie żyły lub żył układu powierzchownego. Żylaki mogą być pierwotne lub wtórne. Wyodrębniono wiele czynników ryzyka rozwoju żylaków kończyn dolnych, między innymi: płeć, ciąża, predyspozycje genetyczne, przewlekłe stanie lub siedzenie, zaparcia.

Dowiedz się więcej

Flebolog

Flebolog to lekarz, zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem żylaków kończyn dolnych. Pacjenci do flebologa mogą zgłaszać się również z pajączkami (teleangiektazjami lub wenektazjami), owrzodzeniami podudzi (trudno gojącymi się ranami podudzi) lub obrzękami limfatycznymi.

Umów wizytę

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki to widoczne, trwałe, odcinkowe rozszerzenie żyły lub żył układu powierzchownego. Żylaki mogą być pierwotne lub wtórne. Żylaki pierwotne rozwijają się samoistnie, podstawowymi przyczynami ich powstawania są skłonności genetyczne współistniejące z czynnikami ryzyka takimi jak styl życia, praca związana z długotrwałą pozycją stojącą lub siedzącą, wielokrotne ciąże, nadmierny wysiłek fizyczny. Żylaki wtórne to takie, które powstają w następstwie przebytych lub istniejących stanów chorobowych powodujących permanentny zastój krwi w układzie żylnym. Najczęstszą przyczyną są przebyte zapalenia żył głębokich, po których powstaje zespół pozakrzepowy charakteryzujący się nie tylko wtórnymi żylakami, ale także obrzękami i zmianami skóry oraz nawrotowymi, przewlekłymi owrzodzeniami zazwyczaj w okolicach kostek przyśrodkowych. Dzięki badaniom klinicznym wyodrębniono wiele czynników ryzyka rozwoju żylaków kończyn dolnych, między innymi: płeć, ciąża, predyspozycje genetyczne, przewlekłe stanie lub siedzenie, zaparcia.

Objawy żylaków kończyn dolnych

Żylaki są powodem dokuczliwych dolegliwości, powodują dyskomfort, uczucie "zmęczenia" nóg, skurcze nocne, obrzęki, pieczenie. Dolegliwości nasilają się w ciągu dnia i ustepują częściowo w trakcie chodzenia lub po położeniu się. Żylaki częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. U kobiet objawy mogą nasilać się przed miesiączką.Objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza to:

 • bolesne skurcze mięśni,
 • ból stóp i podudzi,
 • tzw. uczucie ciężkich nóg,
 • obrzęki pojawiające się najczęściej wieczorem,
 • pajączki naczyniowe.

Badanie USG Doppler

Badanie USG Doppler Color

Badnie USG Doppler jest podstawowym badaniem w potwierdzeniu rozpoznania zakrzepicy żył głębokich oraz podstawowym badaniem przed planowanym zabiegiem operacyjnym na żyłach powierzchownych. Badanie odbywa się w pozycji stojącej, lekarz przesuwając głowicę po nodze obserwuje na ekranie monitora strukturę i anatomię żył oraz ocenia przepływ krwi.

Przewlekła niewydolność żylna

Przewlekła niewydolność żylna

Przewlekła niewydolność żylna jest określana jako utrwalone zaburzenie odpływu krwi żyłami kończyn dolnych (dotyczy żył powierzchownych i głębokich).

Przewlekła niewydolność żylna najczęściej zaczyna się niewinnie: w pierwszej fazie choroby pojawiają się teleangiektazje, tzw. „pajączki”, są to rozszerzenia drobnych śródskórnych i podskórnych splotów żylnych. "Pajączki" znajdują się najczęściej na bocznych powierzchniach ud, bocznych okolicach kolan i okolicach podkolanowych. Często pajączki są jedynie problem kosmetycznym, ale nie należy ich lekceważyć, gdyż mogą być przyczyną dolegliwości i obrzęków. Objawami przewlekłej niewydolności żylnej są również żyły siatkowate i żylaki.

Nieleczona przewlekła niewydolność żylna może rozwinąć się w bardzo groźnie postępującą chorobę, doprowadzając do trudno gojących się owrzodzeń. Skuteczną metodą zapobiegania tym przykrym następstwom jest odpowiednio wcześnie wdrożone prawidłowe leczenie zachowawcze jak i operacyjne.

Owrzodzenia żylne

Owrzodzenie żylne jako powikłanie przewlekłej niewydolności żylnej

Typowe owrzodzenia żylne zlokalizowane są powyżej kostki przyśrodkowej podudzia. Często owrzodzeniom towarzyszą już wcześniej istniejące zmiany troficzne skóry, przebarwienia, wypryski i obrzęki. Skóra wokół owrzodzenia jest zwykle zaczerwieniona, a jej stwardnienie jest spowodowane zwłóknieniem tkanki podskórnej. W miejscu gdzie doszło do zaniku naczyń krwionośnych w skórze, pojawiają się blade obszary.

Owrzodzenia żylne są poważnym powikłaniem przewlekłej niewydolności żylnej, nieleczonych żylaków kończyn dolnych oraz zakrzepicy żył głębokich.

Zaniedbane lub źle leczone owrzodzenia prowadzą do bardzo ciężkich powikłań, a niekiedy kończą się amputacją kończyny. Owrzodzenia żylne należą do ran przewlekłych i trudno gojących się. Kompleksowa opieka nad chorym z owrzodzeniem żylnym opiera się na diagnostyce układu żylnego, w tym badaniu Dopplera i terapii przyczynowej poprzedzającej pozostałe działania lecznicze, skojarzonej z leczeniem miejscowym za pomocą np. opatrunków aktywnych.

Etapy leczenia owrzodzeń żylnych:

 • diagnostyka rany;
 • leczenie przyczynowe przewlekłej niewydolności żylnej;
 • leczenie inwazyjne (np. skleroterapia, zabieg małoinwazyjny, chirurgia żył);
 • leczenie zachowawcze np.: kompresoterapia, laseroterapia, Bioptron, usuwanie wydzieliny z rany, oczyszczanie mechaniczne, hydroterapia;
 • farmakoterapia, np. leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwkrzepliwe, flebotropowe, reologicznie czynne, antybiotyki;
 • redukcja pozostałych czynników przyczynowych lub opóźniających proces gojenia rany;
 • miejscowe leczenie rany;
 • systematyczna ocena postępów gojenia rany;
 • edukacja chorego.

Metody leczenia żylaków

Skleroterapia

Skleroterapia piankowa jako jedna z metod leczenia żylaków kończyn dolnych.

Skleroterapia - to jedna z metod leczenia żylaków, szczególnie wskazana przy żylakach nawrotowych, pierwotnych z wydolnym pniem żyły odstrzałkowej lub odpiszczelowej, poszerzeń żylnych o typie venulektazji i teleangiektazji ("pajączki naczyniowe").

Skleroterapia może być wykonana płynem lub pianką obliterującą. Wybór środka obliterującego zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku leczenia teleangiektacji i venulektazji zwykle stosuje się metodę mikroskleroterapii, a w przypadku leczenia żylaków lepsze efekty uzyskuje się metodą skleroterapii piankowej Tessariego.

Leczenie żylaków laserem

Małoinwazyjna metoda leczenia żylaków kończyn dolnych laserem diodowym.

Laserowe operacje żylaków zastępują bolesny zabieg chirurgiczny polegający na wyrwaniu żyły odpiszczelowej tzw. stripping.

Metoda laserowego usuwania żylaków polega na naświetlaniu niewydolnego pnia żyły za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego. Światło lasera powoduje obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły, przez co nie ma potrzeby jej chirurgicznego usuwania. Metoda ta pozwala uniknąć cięcia i blizny w pachwinie oraz krwiaków pooperacyjnych.

Metoda laserowego usuwania żylaków jest metodą małoinwazyjną, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Leczenie żylaków falami radiowymi metodą RFITT/CELON.

Leczenie żylaków kończyn dolnych falami radiowymi

RFITT (Radiofrequency Induced Thermotherapy) - termiczna ablacja żył, indukowana prądem o częstotliwości fal radiowych. Metoda RFITT zwana także metodą CELON jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie z małoinwazyjnych metod leczenia żylaków. Dzięki najniższej, skutecznej temperaturze pracy w metodzie RFITT zredukowane jest ryzyko blizn, oparzeń, rumieni. Metoda RFITT/CELON umożliwia zamykanie żył położonych blisko skóry. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Leczenie żylaków parą wodną

Leczenie żylaków kończyn dolnych parą wodną

Metoda SVS Steam Vein Sclerosis - ablacji za pomocą pary wodnej, jest aktualnie najnowocześniejszym sposobem leczenia niewydolnych żył. Metoda SVS jest jedyną metodą, która umożliwia usunięcie każdego rodzaju żylaków w trakcie jednego zabiegu. Metoda SVS jest także jedyną małoinwazyjną metodą, umożliwiającą usunięcie pni żylnych o dużej średnicy (powyżej 20 mm), dużych, powierzchownie położonych żylaków oraz żylaków nawrotowych. Podczas zabiegu wykonywanego metodą SVS, żyły zamykane są podaną do światła naczynia "przegrzaną parą wodną" o temperaturze około 110°C. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent bezpośrednio po zabiegu wraca do domu.

Miniflebektomia metodą Varady

Miniflebektomia to zabieg usuwania żylaków kończyn dolnych, polegający na wycięciu chorobowo zmienionych żył za pomocą specjalnych haczyków chirurgicznych, poprzez kilkumilimetrowe nacięcia skóry. Nacięcia są następnie zamykane przy pomocy plasterków lub delikatnych szwów, co pozwala na uzyskanie bardzo dobrego efektu kosmetycznego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu miejscowym z sedacją. W przypadku niewydolności głównych pni żylnych, miniflebektomia może stanowić uzupełnienie metod: laserowego usuwania żylaków, metody RFITT (CELON), czy strippingu.

Operacje żylaków metodą klasyczną - stripping

W niektórych przypadkach wymagane jest wykonanie usuwania żylaków metodą klasyczną. W metodzie tradycyjnej żylaki usuwa się poprzez dość liczne nacięcia skóry. W przypadku żylaków leżących w dorzeczu żył odpiszczelowych i odstrzałkowych często usuwa się je w całości (lub częściowo wraz z bocznicami), szczególnie wtedy, gdy zmienione są żylakowato, a ich zastawki spływowe są niewydolne. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie tzw. strippingu, czyli nacięcia w pachwinie i wyrwania całej żyły odpiszczelowej. Zabieg kończy się założeniem szwów skórnych lub specjalnych plasterków zastępujących szwy na mikro-nacięciach.

Leczenie farmakologiczne